Zamek

Zamek w Goli Dzierżoniowskiej, malowniczo położony między Wzgórzami Krzyżowymi a Gumińskimi, jest cennym renesansowym zabytkiem.

Jako jeden z nielicznych obiektów wybudowanych w XVI wieku do dziś zachował charakter epoki odrodzenia. Nieznaczne przebudowy obejmowały jedynie dobudowanie stylizowanych, neogotyckich murów obronnych i krenelaży w XIX wieku. Pałac w Goli Dzierżoniowskiej dzięki swojemu autentyzmowi, pozostaje wyjątkowo cennym świadectwem renesansowej architektury.

Zamek w okolicach Niemczy i Dzierżoniowa przetrwał wojnę bez większych zniszczeń. Jego ostatni właściciele, rodzina von Prittwitz und Gaffron, zmuszeni zostali do opuszczenia posiadłości. Odtąd zamek stopniowo popadał w ruinę. Opuszczony czekał na lepsze czasy, które przyszły na początku XXI wieku. Od 2000 roku w zamku rozpoczęły się intensywne, trwające 13 lat prace, które miały na celu przywrócenie mu dawnej świetności przy zachowaniu pierwotnych walorów obiektu..

Wszystkie prace wykonane zostały z niezwykłą starannością, z zachowaniem historycznej bryły, jej dyspozycji przestrzennej oraz istotnych elementów budowlanych, zaprojektowanych w XVI wieku. Użyte materiały zachowały walory budowli, dzięki czemu panorama i wygląd zewnętrzny odpowiada przekazom historycznym. Wykonane renowacje oraz współpraca z okolicznymi mieszkańcami sprawiły, że Uroczysko Siedmiu Stawów zyskało drugie życie. Budynki w przywróconym historycznym układzie przestrzennym zyskały nowe funkcje. Wieloletnie prace umożliwiły ich adaptację do potrzeb luksusowego hotelu.

W ten sposób historia okolic Dzierżoniowa w połączeniu z nowoczesnością stała się wyjątkowym miejscem na relaks i luksusowy odpoczynek.

Odbudowa

Udało się odtworzyć kształt dachu wraz ze wspaniałymi, renesansowymi szczytami. Odrestaurowane zostały okna i portale. Odbudowano również sklepienia na poziomie piwnic i parteru oraz w skrzydle północnym, a także stary mur obronny. Udało się odtworzyć kolebkowe sklepienie dawnej kuchni, sklepienie parteru oraz przejazdów bramnych pałacu w Goli Dzierżoniowskiej. Zachowały się również dwa kominki, wykonane z kamienia, które niegdyś służyły zarówno do ogrzewania jak i do ozdoby pomieszczeń. Pałac w wyjątkowej formie architektonicznej zwraca uwagę nadbudowa w kształcie ozdobnych wolut. Dziś niewątpliwą atrakcją jest wewnętrzny dziedziniec zamku i taras zachodni z widokiem na okolice.

Prawdziwym majstersztykiem budowlanym była rekonstrukcja brakujących fragmentów portalu głównego, nad bramą wjazdową. Portal ten jest najcenniejszym dziełem renesansowej rzeźby architektonicznej na Śląsku. Węgary w kształcie pilastrów wsparte zostały na cokołach z dekorowanymi kapitelami. Dodatkowo portal zwieńczony jest przepięknym, trójkątnym tympanonem. Jednym z wypełniających go motywów jest starannie opracowana wić roślinna na archiwolcie. Dolna część złożona jest z trzech tryglifów. Znajduje się na nich inskrypcja zawierająca teksty psalmów, które napisane są drobną majuskułą w języku niemieckim. Nadbudowę belkowania, którą zamyka wydatny gzyms, stanowi szesnaście tarcz herbowych, ułożonych w dwóch rzędach. Tuż obok znajdują się nazwiska członków rodziny i ich antenatów. Widoczne są również religijne symbole, między innymi Wiara i Nadzieja, teksty psalmów oraz sentencja o kruchości życia Hodie mihi cras tibi.

Historia

Cofając czas ujrzymy historię sięgającą XVI wieku. Zamek w Goli Dzierżoniowskiej wzniesiony został przez Leonarda von Rohnau w 1580 roku. Dwukondygnacyjna bryła, z przewyższeniami w części wieżowej, do dziś kryje w sobie dziedziniec z 300-letnią, przepiękną lipą w jego centralnym punkcie. Zachwyca zdobionymi elewacjami i rzeźbami oraz niepowtarzalnym, historycznym portalem bramy wjazdowej. Portal ten uznawany jest za jeden z najdoskonalszych przykładów dojrzałej, włoskiej szkoły renesansowej na Śląsku. Uwagę zwracają również szczyty zamku w typie dekoracji architektonicznej, złożonej z wydatnych gzymsów i palisandrów.

Zamek w Goli Dzierżoniowskiej jest częścią większej kompozycji przestrzennej, na którą składają się: dawny folwark, wieniec murów obronnych z bramami oraz park krajobrazowy z siedmioma stawami, położonymi w dolinie Uroczyska Siedmiu Stawów. O niezwykłości tego miejsca stanowi nie tylko dawna architektur i bliskość natury, ale także - jedyna w swoim rodzaju kompozycja parkowa, z siecią ścieżek i stawami. Okala je zachowany, historyczny starodrzew, wymagający troskliwej pielęgnacji. Dzięki temu od wieków daje on cień i ukojenie wszystkim spragnionym wypoczynku na łonie przyrody.

Magia natury przeplata się tu na każdym kroku z tajemnicą historii…

Renesansowy Zamek

Renesansowy zamek

Zamek w Goli Dzierżoniowskiej, jako jedna z najstarszych i największych renesansowych budowli zamkowych w Polsce, jest ważnym zabytkiem na skalę kraju.

Historia zamku

Pakiety pobytowe

Pakiety pobytowe

Gorącą zachęcamy do skorzystania z atrakcyjnych pakietów pobytowych. Przygotowaliśmy specjalną ofertę która zadowoli zarówno osoby poszukujące relaksu jak i rodziny planujące wypoczynek.

Pakiety pobytowe

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z tego serwisu, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies Więcej informacji