Zamek

Zamek w Goli Dzierżoniowskiej, malowniczo położony między Wzgórzami Krzyżowymi a Gumińskimi, jest cennym renesansowym zabytkiem.

Jako jeden z nielicznych obiektów wybudowanych w XVI wieku do dziś zachował charakter epoki odrodzenia. Nieznaczne przebudowy obejmowały jedynie dobudowanie stylizowanych, neogotyckich murów obronnych i krenelaży w XIX wieku. Pałac w Goli Dzierżoniowskiej dzięki swojemu autentyzmowi, pozostaje wyjątkowo cennym świadectwem renesansowej architektury.

Zamek w okolicach Niemczy i Dzierżoniowa przetrwał wojnę bez większych zniszczeń. Jego ostatni właściciele, rodzina von Prittwitz und Gaffron, zmuszeni zostali do opuszczenia posiadłości. Odtąd zamek stopniowo popadał w ruinę. Opuszczony czekał na lepsze czasy, które przyszły na początku XX wieku. Od 2000 roku w zamku rozpoczęły się intensywne, trwające 13 lat prace, które miały na celu przywrócenie mu dawnej świetności przy zachowaniu pierwotnych walorów obiektu..

Wszystkie prace wykonane zostały z niezwykłą starannością, z zachowaniem historycznej bryły, jej dyspozycji przestrzennej oraz istotnych elementów budowlanych, zaprojektowanych w XVI wieku. Użyte materiały zachowały walory budowli, dzięki czemu panorama i wygląd zewnętrzny odpowiada przekazom historycznym. Wykonane renowacje oraz współpraca z okolicznymi mieszkańcami sprawiły, że Uroczysko Siedmiu Stawów zyskało drugie życie. Budynki w przywróconym historycznym układzie przestrzennym zyskały nowe funkcje. Wieloletnie prace umożliwiły ich adaptację do potrzeb luksusowego hotelu.

W ten sposób historia okolic Dzierżoniowa w połączeniu z nowoczesnością stała się wyjątkowym miejscem na relaks i luksusowy odpoczynek.

Odbudowa

Udało się odtworzyć kształt dachu wraz ze wspaniałymi, renesansowymi szczytami. Odrestaurowane zostały okna i portale. Odbudowano również sklepienia na poziomie piwnic i parteru oraz w skrzydle północnym, a także stary mur obronny. Udało się odtworzyć kolebkowe sklepienie dawnej kuchni, sklepienie parteru oraz przejazdów bramnych pałacu w Goli Dzierżoniowskiej. Zachowały się również dwa kominki, wykonane z kamienia, które niegdyś służyły zarówno do ogrzewania jak i do ozdoby pomieszczeń. Pałac w wyjątkowej formie architektonicznej zwraca uwagę nadbudowa w kształcie ozdobnych wolut. Dziś niewątpliwą atrakcją jest wewnętrzny dziedziniec zamku i taras zachodni z widokiem na okolice.

Prawdziwym majstersztykiem budowlanym była rekonstrukcja brakujących fragmentów portalu głównego, nad bramą wjazdową. Portal ten jest najcenniejszym dziełem renesansowej rzeźby architektonicznej na Śląsku. Węgary w kształcie pilastrów wsparte zostały na cokołach z dekorowanymi kapitelami. Dodatkowo portal zwieńczony jest przepięknym, trójkątnym tympanonem. Jednym z wypełniających go motywów jest starannie opracowana wić roślinna na archiwolcie. Dolna część złożona jest z trzech tryglifów. Znajduje się na nich inskrypcja zawierająca teksty psalmów, które napisane są drobną majuskułą w języku niemieckim. Nadbudowę belkowania, którą zamyka wydatny gzyms, stanowi szesnaście tarcz herbowych, ułożonych w dwóch rzędach. Tuż obok znajdują się nazwiska członków rodziny i ich antenatów. Widoczne są również religijne symbole, między innymi Wiara i Nadzieja, teksty psalmów oraz sentencja o kruchości życia Hodie mihi cras tibi.

Historia

Cofając czas ujrzymy historię sięgającą XVI wieku. Zamek w Goli Dzierżoniowskiej wzniesiony został przez Leonarda von Rohnau w 1580 roku. Dwukondygnacyjna bryła, z przewyższeniami w części wieżowej, do dziś kryje w sobie dziedziniec z 300-letnią, przepiękną lipą w jego centralnym punkcie. Zachwyca zdobionymi elewacjami i rzeźbami oraz niepowtarzalnym, historycznym portalem bramy wjazdowej. Portal ten uznawany jest za jeden z najdoskonalszych przykładów dojrzałej, włoskiej szkoły renesansowej na Śląsku. Uwagę zwracają również szczyty zamku w typie dekoracji architektonicznej, złożonej z wydatnych gzymsów i palisandrów.

Zamek w Goli Dzierżoniowskiej jest częścią większej kompozycji przestrzennej, na którą składają się: dawny folwark, wieniec murów obronnych z bramami oraz park krajobrazowy z siedmioma stawami, położonymi w dolinie Uroczyska Siedmiu Stawów. O niezwykłości tego miejsca stanowi nie tylko dawna architektur i bliskość natury, ale także - jedyna w swoim rodzaju kompozycja parkowa, z siecią ścieżek i stawami. Okala je zachowany, historyczny starodrzew, wymagający troskliwej pielęgnacji. Dzięki temu od wieków daje on cień i ukojenie wszystkim spragnionym wypoczynku na łonie przyrody.

Magia natury przeplata się tu na każdym kroku z tajemnicą historii…


Opinie klientów Hotelu, wystawione na portalu Booking.com Obiekt połączenie historii i nowoczesności.Zapewnienie spokoju i komfortu wypoczynku.Restauracja świetnie zorganizowana dyskretna aranżacja świetna kuchnia.Chce się wracać.
Opinie klientów Hotelu, wystawione na portalu Booking.com Klimatycznie , czysto i profesjonalnie jakiekolwiek wątpliwości wyjaśniane w mgnieniu oka . Szczególne słowa uznania dla Pani kierownik która dopasowała nam pokój "pod wymiar"
Opinie klientów Hotelu, wystawione na portalu Booking.com Jakość usług, spa, komunikacja, wzorowa adaptacja zabytku na potrzeby hotelowe. Wygodne pokoje.świetny hotel na kilkudniowe wyciszenie I spa. Polecam.
Opinie klientów Hotelu, wystawione na portalu Booking.com Świetna strefa welness i spa - duży basen, sauny, doskonałe zabiegi; przemiły personel; rewelacyjne śniadania w cenie pokoju
Opinie klientów Hotelu, wystawione na portalu Booking.com Bardzo pięknie wykończone wnętrza, wypada pochylić czoło nad uporem właścicieli, którzy z ruiny potrafili odtworzyć obiekt najwyższej klasy. Zdecydowanym plusem jest spa i basen.

Natura

Natura

U stóp wzniesienia Zamku rozciąga się park, malowniczo porośnięty bujną roślinnością

Natura

Luksusowe SPA

Luksusowe spa

W atmosferze całkowitego relaksu nasi Goście mogą poddać się całej gamie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych i wellness w SPA by L'Occitane.

SPA by L'Occitane

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z tego serwisu, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies Więcej informacji